Lip Balm Kits - Elements Bath & Body
Bases Kits Lip Balm Kits - (You Are Here - C4095)

Lip Balm Kits

Create lip balms with these projects. Some projects instruct you how to make these cosmetics completely from scratch while others begin with a lip base. Ingredients, specialty equipment, and directions are included with projects.

Advanced Filter
8 Results
 |    Sort By:
Create 24 lip balms that smell and taste like juicy sweet cherries.
Create 24 lip balms that smell and taste like juicy sweet cherries.

You Save $9.75 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$19.95 for 1 Kit

Perfect for all the chocolate lovers! Create 24 lip balms from scratch with our creamy, rich chocolate flavor oil.
Perfect for all the chocolate lovers! Create 24 lip balms from scratch with our creamy, rich chocolate flavor oil.

You Save $14.03 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$18.41 for 1 Kit

Enjoy the sweet, fruity and vanilla goodness of cotton candy in a lip balm! Make 24 lip balms using our Natural Lip Balm Base and Cotton Candy Flavor Oil. Kids and adults alike will love this product!
Enjoy the sweet, fruity and vanilla goodness of cotton candy in a lip balm! Make 24 lip balms using our Natural Lip Balm Base and Cotton Candy Flavor Oil. Kids and adults alike will love this product!

You Save $11.81 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$18.75 for 1 Kit

Create 24 lip tubes flavored with our Fruit Loops* Flavor Oil. Enjoy the fruity smell and taste of so many people's favorite breakfast treat!
Create 24 lip tubes flavored with our Fruit Loops* Flavor Oil. Enjoy the fruity smell and taste of so many people's favorite breakfast treat!

You Save $11.35 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$19.27 for 1 Kit

Create 24 lip balms from scratch and add the sweetness of juicy mangos!
Create 24 lip balms from scratch and add the sweetness of juicy mangos!

You Save $13.37 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$19.81 for 1 Kit

Enjoy the juicy sweetness of fresh picked strawberries with this lip balm kit. Create 24 lip tubes from scratch and our sugared strawberries flavor oil.
Enjoy the juicy sweetness of fresh picked strawberries with this lip balm kit. Create 24 lip tubes from scratch and our sugared strawberries flavor oil.

You Save $14.19 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$18.99 for 1 Kit

Taste the icing on the cake with this delicious vanilla icing lip balm. Create 24 lip balms using our Natural Lip Balm Base.
Taste the icing on the cake with this delicious vanilla icing lip balm. Create 24 lip balms using our Natural Lip Balm Base.

You Save $11.22 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$18.66 for 1 Kit

Enjoy everyone's favorite summertime fruit with this sweet-smelling and juicy tasting lip balm! Create 24 lip tubes from scratch and add our watermelon flavor oil for a lip balm everyone will love.
Enjoy everyone's favorite summertime fruit with this sweet-smelling and juicy tasting lip balm! Create 24 lip tubes from scratch and add our watermelon flavor oil for a lip balm everyone will love.

You Save $12.66 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 24 Tubes Sug. Retail Price: $3.50
$20.43 for 1 Kit

Stay updated on sales, new products, free recipes, and more.